ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою президії ВАК України
від 29.01.1998 № 20-08/1
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
18.00.01 – теорія архітектури, реставрація пам'яток архітектури
I.Формула спеціальності:
Галузь науки, яка охоплює проблеми природи і суттєвості архітектурної, містобудівної діяльності людини та результатів цієї діяльності — штучного середовища, ще втілене в будинках, спорудах, їхніх комплексах, містобудівних утвореннях.
У межах галузі здійснюється розроблення понятійного і термінологічного апарату архітектури й містобудування; дослідження зовнішніх та внутрішніх чинників розвитку архітектури, структури архітектурної діяльності та архітектурних форм, закономірностей формоутворення, вивчення проблем історичного розвитку архітектурно-будівельної діяльності людини: створення філософських підвалин, нормативної й правової бази сучасної архітектури і містобудування; Розроблення наукової естетики стосовно форм штучного середовища, обгрунтування національної політики дослідження, охорони, реставрації, збереження та використання архітектурної спадщини.
Наслідком досліджень має бути уточнення та збагачення знань з архітектури й містобудування, що забезпечують проектування,будівництво та реконструкцію штучного середовища відповідно до сучасних матеріальних і духовних потреб суспільства з урахуванням національної самобутності, історичної спадкоємності.
II.Основні напрямки досліджень:
Природа, сутність архітектури. Понятійний та термінологічний апарат архітектури і містобудування.
Філософські підвалини архітектури і містобудування.
Нормативні та правові основи управління архітектурно-містобудівною діяльністю.
Соціально-економічні, технічні,естетичні, технологічні, інші чинники розвитку архітектури і містобудування та архітектурного формоутворення.
Методика, методологія дослідження та оцінки штучного предметно-просторового середовища й окремих його форм.
Закономірності архітектурного формоутворення. Історичний розвиток архітектурно-будівельної діяльності людини з найдавніших часів до сучасності.
Естетика штучного середовища та окремих архітектурних форм.
Художні проблеми архітектури. Взаємозв’язок архітектури і мистецтва.
Регіональні і типологічні особливості розвитку архітектури, архітектурних форм. Стилі та стильові особливості архітектури.
Національна політика дослідження, охорони, реєстрації, збереження та використання архітектурної спадщини. Методологія, методика, засади і засоби реконструкції історичного середовища та реставрації пам’яток архітектури.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені: архітектура.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою президії ВАК України
від 11.11.1998 N 23-08/8
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
18.00.04 - містобудування та ландшафтна архітектура
I. Формула спеціальності:
Галузь науки, яка займається дослідженням проблем архітектурно-розпланувального формування та трансформації урбанізованого середовища, що включає конструювання систем населених місць, планування й прогнозування режимів функціонування, розвитку окремих міст, їх частин, рекреаційно-ландшафтного оточення.
Мета досліджень: забезпечення процесів містобудівного управління і регулювання; проектування, реконструкція, експлуатація населених місць і регіонів відповідно до потреб
населення і держави.
II.Напрямки досліджень:
Соціально-економічні, демографічні, екологічні та естетичні умови, що впливають на формування урбанізованого середовища.
Наукове визначення містобудівних об'єктів, їх функціональних і планувальних параметрів і критеріїв оцінки. Розроблення основ типології містобудівних і архітектурно-ландшафтних об'єктів.
Теорія, методи та засоби архітектурно-розпланувального формування містобудівних об'єктів.
Оптимізація архітектурних рішень населених місць і регіонів з урахуванням соціально-економічних, демографічних, екологічних і природних умов на базі сучасних комп'ютерних засобів.
Удосконалення проектно-планувальних робіт, регулювання та управління процесами функціонування і розвитку регіонів, міст і сіл, рекреаційно-ландшафтних територій із використанням методів, засобів моделювання, прикладної інформатики та евристичних рішень.
Методи імітаційного моделювання та багатофакторної оцінки якості містобудівних рішень на різних рівнях і стадіях проектування.
Закономірності та тенденції розселення, організації транспортної інфраструктури, формування об'єктів соціальної сфери, благоустрою територій, ландшафтної архітектури.
Прогнозування нових перспективних поселень, реконструкція наявних.
Урбанізація й екологія, ресурсозбереження.
Взаємозалежність архітектурно-розпланувальних рішень та економіки містобудування.
Естетика містобудування.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені: архітектура.